Przy codziennym użytkowaniu samochodów normalną sprawą są drobne otarcia i uszkodzenia karoserii. Do części z nich dochodzi z winy innych kierowców i przechodniów, część powodujemy my sami i nasza rodzina, korzystająca na co dzień z auta. Nawet pomimo dużej uwagi i staranności rysy, odpryski oraz zarysowania na lakierze samochodowym są tylko kwestią czasu. Jak z nimi walczyć?

Dlaczego należy usuwać ubytki w lakierze?

Rysy i odpryski na lakierze nie mają jedynie znaczenia czysto estetycznego, choć często do nich przywiązuje się największą wagę. Uszkodzenie powłoki lakierowanej naraża karoserię na ryzyko rdzy oraz poważniejszych odprysków i uszkodzeń.

Markery i kredki do usuwania rys

Na stacjach benzynowych, sklepach motoryzacyjnych oraz marketach można kupić specjalne markery, kredki oraz inne kosmetyki samochodowe, służące do maskowania rys. Właśnie – maskowania, gdyż nie służą one pełnemu wypełnianiu ubytków. Markery lub kredki nadają się do niewielkich uszkodzeń, które nie spowodowały odsłonięcia podkładu. Wtedy, przy użyciu odpowiedniego autokosmetyku, jesteśmy w stanie nawet trwale ochronić lakier przed korozją i dalszym niszczeniem. W innym przypadku kredka lub marker będą miały jedynie tymczasowe działanie. Przed przystąpieniem do usuwania rys w lakierze należy powierzchnię odpowiednio odtłuścić i oczyścić.

Technologia SMART Repair – lakierowanie samochodu

Jeśli rysa jest głębsza lub nie decydujemy się na samodzielnie usunięcie odprysków, możemy skorzystać z usługi SMART Repair – polegającej na miejscowej naprawie uszkodzonego elementu. SMART Repair dotyczy nie tylko ubytków w lakierze, lecz wszelkich innych zabiegów, mających na celu poprawienie wyglądu auta. Zaletą SMART Repair jest fakt, że specjaliści ograniczają się jedynie do naprawy faktycznie uszkodzonych elementów, nie oferując nam np. lakierowania całego pojazdu. SMART Repair jest cenione ze względu na niższą cenę, niż tradycyjne naprawy, oraz znacznie krótszy czas oczekiwania na zakończenie zabiegu.

Naprawy lakieru w kabinie lakierniczej

Jeśli rysy lub odpryski mają większy zakres, niż wyżej wspomniane przypadki, zawsze możemy zdecydować się na ponowne lakierowanie całego pojazdu. Dotyczy to zwłaszcza aut powypadkowych. Najbardziej optymalną opcją wtedy jest lakierowanie auta w specjalnej kabinie, jaką na przykład posiada nasz zakład. Kabina lakiernicza gwarantuje, że lakier będzie naniesiony równomiernie na powierzchnię całej karoserii, a jego trwałość jest znacznie wyższa, niż przy lakierowaniu innymi metodami. Rysy i odpryski po takim zabiegu są praktycznie niewidoczne i często nawet urządzenia do mierzenia grubości lakieru nie są w stanie ich wykryć.